ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

Przyczyny bólu kręgosłupa

Przyczyny bólu kręgosłupa

reumatolog

Walka z bólem kręgosłupa jest wyjątkowo uciążliwa i niejednokrotnie wymaga dużego zaangażowania tak ze strony lekarzy, jak i osób zawodowo zajmujących się rehabilitacją. Uniknięcie dolegliwości bólowych zawsze jest jednak łatwiejsze wtedy, gdy jest się w stanie wskazać ich przyczyny.

Najpoważniejszą, a jednocześnie najbardziej niebezpieczną wydaje się być dyskopatia – przepuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego. To właśnie ona odpowiada za nagłe bóle, które zwykle są na tyle silne, że uniemożliwiają sprawne poruszanie się. Ból spowodowany dyskopatią zazwyczaj promieniuje do kończyn dolnych. Także nieodpowiednie schylanie się może jednak doprowadzić do bólu kręgosłupa. Wiele osób zapomina o tym, że nie należy wtedy zginać się w pasie. Znacznie lepszą opcją jest lekkie ugięcie nóg w kolanach tak, aby nie doszło do wygięcia kręgosłupa. Ma to znaczenie zwłaszcza przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów. Za ból kręgosłupa odpowiadają także wady postawy oraz kilka innych schorzeń na czele z zapaleniem nerek.

Bóle kręgosłupa mogą być, przynajmniej częściowo, spowodowane przez niefrasobliwość pacjentów. Wśród ich najczęstszych przyczyn wymienia się przecież zarówno nieprawidłową pozycję przy siedzeniu, jak i noszenie nieodpowiednich butów.