ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

Nasi osteopaci

Dobry osteopata – prywatne gabinety lekarzy w Warszawie

Kim jest osteopata?

Osteopatia to system diagnozowania i manualnego leczenia wielu chorób i dolegliwości człowieka, pochodzących z różnych układów organizmu. Lekarz osteopata, wspierany wiedzą medycyny akademickiej, poszukuje pierwotnych i wtórnych przyczyn problemów, z jakimi zgłasza się pacjent. Leczenie osteopatyczne jest niezależne od wieku pacjenta.


Osteopata notuje wysoką skuteczność w pracy z:

 • bóle kręgosłupa (lędźwiowego, szyjnego), kolan, barków,
 • bóle i zawroty głowy,
 • problemy układu trawiennego, bóle brzucha, zespół jelita drażliwego, refluks, zgaga,
 • bóle i problemy kobiet w ciąży i w połogu, bez zastosowania farmakoterapii,
 • bóle menstruacyjne, chroniczne stany zapalne układu moczowego, problemy z zajściem w ciąże,
 • bóle w czasie stosunku – uroginekologia,
 • asymetria napięciowa, zaburzenia rozwoju noworodków i niemowląt, obfite ulewanie, kolki, brak snu, częsty płacz,
 • dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego,
 • redukcja „złego stresu” – terapia czaszkowo – krzyżowa,
 • odnowa biologiczna sportowców
 • rehabilitacja pourazowa

Z jakimi objawami udać się do specjalisty – osteopata?

Wizyta u specjalisty w dziedzinie osteopatii jest wskazana w przypadku następujących objawów:

 • jak ostre i przewlekłe zespoły bólowe układu kostno-stawowego i kręgosłupa, wady postawy, stany pourazowe i powypadkowe u dzieci i dorosłych, schorzenia układu gastroenterologicznego, urologicznego, ginekologicznego, krążenia i oddechowego.

Przebieg wizyty u osteopaty

Na początku, w standardowy sposób,  pacjent opowiada o swoich dolegliwościach i problemie.  Następnie osteopata przechodzi do anamnezy zawierając kluczowe pytania o choroby współistniejące, przyjmowane leki,  przebyte operacje i urazy, wypadki, a także codzienne nawyki i warunki pracy.

Warto mieć także ze sobą wyniki dotychczasowych badań obrazowych.  Najważniejszym środkiem pozwalającym postawić diagnozę osteopatyczną jest badanie fizykalne pacjenta. Oceniana jest symetria ciała, tkliwość tkanek,  stan skóry, ilościowa i jakościowa ocena ruchu, przeprowadzane są funkcjonalne testy kliniczne.

 Badanie osteopatyczne stanowi kluczowy element diagnozy. Nazywa się je „osłuchaniem ciała dłońmi”, ponieważ daje ono bezpośredni wgląd w schorzenie pacjenta – podkreśla terapeuta. Wówczas zapada decyzja o kwalifikacji przypadłości oraz możliwości poddania jej leczeniu za pomocą osteopatii.

Gdy tak jest, dysfunkcyjne tkanki są poddawane specjalistycznym manipulacjom. Wpływamy na nie bezpośrednio – w celu poprawy ruchomości, napięcia czy drenażu żylno-limfatycznego, lub stopniowo i pośrednio – gdy np. okoliczne struktury wymagają rozluźnienia, aby możliwe było właściwe działanie.

W ramach osteopatii bardziej niż o leczeniu należy mówić o szeroko pojmowanym przywracaniu zdrowia, czyli równowagi w organizmie. Nie mamy tu do czynienia z lekami czy zabiegami chirurgicznymi, ale z terapią dotykową, która uruchamia całą kaskadę pozytywnych procesów.

Dlatego poprawa sprawności układu ruchu pozytywnie wpłynie na krążenie, unerwienie i odporność. Może też być odwrotnie – znormalizowanie ruchomości i ruchliwości np.: wątroby może wpłynąć na zmniejszenie dolegliwości bólowych w okolicy segmentu Th8 – skąd pochodzi unerwienie dla tego narząd. Osteopata widzi to, co dla pacjenta nieoczywiste, a w konsekwencji niepoddające się kontroli i skutecznemu leczeniu. Z kolei regulacja takich powszechnie niedostrzeganych powiązań może przynieść prawdziwy postęp na drodze do odzyskania pełnej sprawności.