Dobry osteopata – prywatne gabinety lekarzy w Warszawie
Kim jest osteopata?
Osteopatia to system diagnozowania i manualnego leczenia wielu chorób i dolegliwości człowieka, pochodzących z różnych układów organizmu. Lekarz osteopata, wspierany wiedzą medycyny akademickiej, poszukuje pierwotnych i wtórnych przyczyn problemów, z jakimi zgłasza się pacjent. Leczenie osteopatyczne jest niezależne od wieku pacjenta.
Osteopata notuje wysoką skuteczność w pracy z:
- bóle kręgosłupa (lędźwiowego, szyjnego), kolan, barków,
- bóle i zawroty głowy,
- problemy układu trawiennego, bóle brzucha, zespół jelita drażliwego, refluks, zgaga,
- bóle i problemy kobiet w ciąży i w połogu, bez zastosowania farmakoterapii,
- bóle menstruacyjne, chroniczne stany zapalne układu moczowego, problemy z zajściem w ciąże,
- bóle w czasie stosunku – uroginekologia,
- asymetria napięciowa, zaburzenia rozwoju noworodków i niemowląt, obfite ulewanie, kolki, brak snu, częsty płacz,
- dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego,
- redukcja „złego stresu” – terapia czaszkowo – krzyżowa,
- odnowa biologiczna sportowców
- rehabilitacja pourazowa
Z jakimi objawami udać się do specjalisty – osteopata?
Wizyta u specjalisty w dziedzinie osteopatii jest wskazana w przypadku następujących objawów:
- jak ostre i przewlekłe zespoły bólowe układu kostno-stawowego i kręgosłupa, wady postawy, stany pourazowe i powypadkowe u dzieci i dorosłych, schorzenia układu gastroenterologicznego, urologicznego, ginekologicznego, krążenia i oddechowego.
Przebieg wizyty u osteopaty
Na początku, w standardowy sposób, pacjent opowiada o swoich dolegliwościach i problemie. Następnie osteopata przechodzi do anamnezy zawierając kluczowe pytania o choroby współistniejące, przyjmowane leki, przebyte operacje i urazy, wypadki, a także codzienne nawyki i warunki pracy.
Warto mieć także ze sobą wyniki dotychczasowych badań obrazowych. Najważniejszym środkiem pozwalającym postawić diagnozę osteopatyczną jest badanie fizykalne pacjenta. Oceniana jest symetria ciała, tkliwość tkanek, stan skóry, ilościowa i jakościowa ocena ruchu, przeprowadzane są funkcjonalne testy kliniczne.
Badanie osteopatyczne stanowi kluczowy element diagnozy. Nazywa się je „osłuchaniem ciała dłońmi”, ponieważ daje ono bezpośredni wgląd w schorzenie pacjenta – podkreśla terapeuta. Wówczas zapada decyzja o kwalifikacji przypadłości oraz możliwości poddania jej leczeniu za pomocą osteopatii.
Gdy tak jest, dysfunkcyjne tkanki są poddawane specjalistycznym manipulacjom. Wpływamy na nie bezpośrednio – w celu poprawy ruchomości, napięcia czy drenażu żylno-limfatycznego, lub stopniowo i pośrednio – gdy np. okoliczne struktury wymagają rozluźnienia, aby możliwe było właściwe działanie.
W ramach osteopatii bardziej niż o leczeniu należy mówić o szeroko pojmowanym przywracaniu zdrowia, czyli równowagi w organizmie. Nie mamy tu do czynienia z lekami czy zabiegami chirurgicznymi, ale z terapią dotykową, która uruchamia całą kaskadę pozytywnych procesów.
Dlatego poprawa sprawności układu ruchu pozytywnie wpłynie na krążenie, unerwienie i odporność. Może też być odwrotnie – znormalizowanie ruchomości i ruchliwości np.: wątroby może wpłynąć na zmniejszenie dolegliwości bólowych w okolicy segmentu Th8 – skąd pochodzi unerwienie dla tego narząd. Osteopata widzi to, co dla pacjenta nieoczywiste, a w konsekwencji niepoddające się kontroli i skutecznemu leczeniu. Z kolei regulacja takich powszechnie niedostrzeganych powiązań może przynieść prawdziwy postęp na drodze do odzyskania pełnej sprawności.