Bóle pleców
Bóle pleców są objawem niespecyficznym, mogącym świadczyć o różnych dolegliwościach. Ich występowanie może być powodowane niezdrowym – siedzącym – trybem życia i brakiem ćwiczeń fizycznych, ale również chorobami, nie tylko kręgosłupa. Każdy ból pleców, który pojawia się nagle lub trwa dłużej niż pół roku albo też powoduje problemy z poruszaniem, powinien skłonić nas do wizyty u lekarza.
Bóle kręgosłupa można podzielić na bóle posturalne, bóle pochodzenia kręgosłupowego oraz bóle pochodzenia pozakręgusłopowego.
Bóle posturalne powodowane są przeciążeniem struktur kostnych i osłabieniem mięśni. Tego typu bóle mogą powstawać w wyniku pozostawania przez dłuższy czas w jednej pozycji czy chodzenia w butach na obcasie. Najczęściej bóle tego typu pojawiają się w odcinku piersiowym kręgosłupa i mają niestały charakter. Można je rozpoznać po tym, że nasilają się w ruchu bądź w trakcie pracy, polegającej na noszeniu czy podnoszeniu ciężkich rzeczy. Zmiana trybu życia i większa aktywność fizyczna powinna pomóc w opanowaniu, a nawet pozbyciu się tego typu bólu.
Innym typem bólu pleców są bóle pochodzenia kręgosłupowego, takie jak np. ból w okolicy mostka, który promieniuje na szyję, bark i plecy, a swym przebiegiem przypomina bóle wieńcowe. Zwykle towarzyszą mu objawy podobne do astmy – duszność i skurcze oskrzeli. Jest on efektem przeciążenia piersiowego odcinka kręgosłupa. Tego typu bóle mogą powstawać jako efekt uboczny infekcji (np. zapalenia szpiku kostnego) lub nowotworów kręgosłupa. Zwykle jednak wskazują na problemy z kręgosłupem, takie jak:
- dyskopatia;
- kompresyjne złamanie kręgów;
- stenoza (zwężenie) kanału kręgowego;
- choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa;
- ześlizgnięcie kręgów.
Ostatnim rodzajem bólu pleców są bóle pochodzenia pozakręgosłupowego, które można rozpoznać po tym, że nie wzmagają się przy ruchu czy w wyniku wysiłku fizycznego. Ich występowanie, w zależności od typu bólu i rejonów jego odczuwania, może świadczyć o na innym poważnym schorzeniu. Kłujący ból zlokalizowany w okolicach krzyża może wskazywać na chorobę nerek, ten umiejscowiony w okolicy łopatek – na problem z moczowodami. Tępe bóle krzyża pojawiające się w pozycji leżącej lub siedzącej, które nasilają się w ruchu w pozycji pionowej, mogą z kolei świadczyć o zwężeniu tętnic miednicy (arterioskleroza). Ból zaczynający się w karku i promieniujący w stronę pleców, któremu towarzyszą nudności, nadwrażliwość na światło czy dźwięki, może sygnalizować ucisk na tętnice kręgowe będący wynikiem np. nowotworu. Ból pleców może także współwystępować w chorobach trzustki, żołądka czy jelit.